Proč je nutné občas nasadit v bazénu odpěňovač
Koupání v bazénech nebo relaxace ve vířivé lázni je báječná zábava, dokud je voda čistá, zdravotně nezávadná, nezapáchá, není přechlorovaná, neobsahuje řasy, není zakalená a zároveň příliš nepění. Vodní pěna na hladině nádrže dokáže koupání znepříjemnit, je-li jí příliš mnoho, je to vždy známkou nějakého znečištění. Samozřejmě nemáme na mysli pěnu vytvořenou záměrně v koupelnové vaně.
Proč se tvoří na hladině pěna – chemicky čistá voda, i když je tvrdá a mineralizovaná ionty vápníku a hořčíku, sama o sobě nepění. Pěna se tu tvoří jen v důsledku pohybu vodní masy jejím vířením, ovšem pěny se nikdy nevytvoří tolik, aby se delší dobu udržela na hladině. Vyšší pěnivost znamená snížení povrchového napětí vody, projevuje se již při mírném pohybu vodní masy a způsobují ji organické látky.
Kosmetika – veškeré make-upy, rtěnky a líčidla, ochranné krémy včetně opalovacích snižují povrchové napětí vody. Do vody se dostanou i tehdy, snažíme-li se dodržovat správné hygienické návyky a pravidelně se před vstupem do bazénu sprchovat.
Parfémy a vonné esence – jsou rovněž látky, které do bazénu nepatří. I po důkladném osprchování zůstávají jejich zbytky na pokožce, odkud se pak uvolňují do bazénové vody.
Zbytky pracích prostředků – podobný jev může nastat i kvůli plavkám, na nichž se nachází zbytky pracích prášků, aviváže či pracího gelu.
Mýdla a šampony – špatně umyté mýdlo z pokožky, pěna na holení, šampon, sprchový gel mají rovněž nepříznivý vliv na pěnivost vodní hladiny. Větší pravděpodobnost výskytu tohoto jevu je u měkké vody, která při sprchování hůře smývá mýdla, šampony a čisticí prostředky.
Snadná pomoc – existuje ovšem poměrně rychlé řešení v podobě odpěňovače 2l Chlorito. Můžete jej využít do jakékoli nádrže na koupání, tedy jak bazénu venkovního i vnitřního, tak i vířivé lázně. Prodává se jako koncentrát a může se i takto aplikovat, případně v ředěném stavu.