Buďte efektivní
· Vypněte je
První rada je překvapivě jednoduchá, ale o to účinnější. Sociální sítě si prostě vypněte. Asi jste si již všimli, že na Facebook, Twitter nebo Instagram nechodíme cíleně, ale většinou tam koukáme tak nějak automaticky, ani si neuvědomíme, že na stránku klikáme. Pokud jste permanentně přihlášení, ocitnete se ihned po kliknutí přímo v centru dění. Když se ale začnetedůsledně odhlašovat, tak si při každém přihlašování budete muset uvědomit, že se nacházíte na rizikovém území. Vypněte si také notifikace na notebooku i na mobilu.
· Všeho s mírou
Zakazovat si v dnešní době sociální sítě úplně je zbytečně kruté, a navíc neefektivní, protože zakázané ovoce chutná nejlépe. Místo toho si čas strávený online naplánujte jako odměnu. Zlaté pravidlo je, že přestávka by měla trvat čtvtinu pracovní doby. Tedy, za dvacet minut práce na projektu nebo učení si dopřejte pět minut online, po hodině práce si dejte patnáct minut pauzu, a tak dále. Během této přestávky si svobodě surfujte, a pak se můžete zase s klidem vrátit k práci.
· Studený krocan
Anglický výraz „cold turkey“ označuje situaci, kdy za něčím uděláme tlustou, konečnou čáru. Třeba tedy když přejdeme od královny Instagramu či pána Facebooku rovnou k naprostému „abstinentovi“. Šance, že se vám takovýto prudký přechod podaří přeměnit v dlouhodobý zvyk, je minimální, ale je to skvělé krátkodobé řešení. Nejčastěji se jedná o nejrůznějšíaplikace, které vám na vašem telefonu či notebooku přístup k sociálním sítím a webovým stránkám dočasně zablokují. To je skvělé, pokud potřebujete opravdu výrazně zvýšit svou efektivitu na krátkou dobu. Máte příští týden tři zkoušky, a ještě jste se nezačali učit? Uzávěrky v práci nebo nával úkolů zrovna před dovolenou? To jsou všechno situace, kde se dá toto dost radikální řešení aplikovat. Prostě nastavíte, jak dlouho má být přístup na stránky z vašeho počítače zamezený, a program je po uplynutí nastavené doby sám odblokuje.