Betonový plot nemusíte nutně stavět sami
Plotové konstrukce z betonových prefabrikátů poskytují výhody, které dříve nebyly k dispozici, kdo chtěl stavět zídku a mít tak zajištěné soukromí, musel se spoléhat na klasické materiály, zejména na cihly nebo kámen. Postavit zeď obnášelo mnoho hodin usilovné práce a partě několika zedníků trvalo oplocení středně velké parcely zhruba týden až čtrnáct dnů. Bylo nutné vyhloubit výkop pro základovou rýhu, na kterou se pak kladly jednotlivé stavební bloky, a přikládání cihly k cihle vyžadovalo míchačku na maltu a dostatek písku, cementu a vápna.
S betonovými ploty je to mnohem snazší, to základní již vzešlo z výroby a klient má na starost pouze vyhloubení otvorů pro svislé sloupky. Následuje pak už pouze upevňování sloupků pod úrovní země (zabetonování) a vkládání (na sucho) plochých panelů mezi sloupky do vyfrézovaných drážek. Plot o stejné délce, jako ten cihlový, pak postavíte za dva dny, tedy výrazně rychleji. Výstavba oplocení však také vyžaduje určitá pravidla:
Jak budete řešit výstavbu
Betonové ploty ve Znojmě a kdekoli jinde vám může zhotovit na klíč specializovaná firma, anebo se o to můžete pokusit sami. Měli byste ovšem zvážit pro a proti obou těchto postupů. Co vás čeká, pokud se do toho pustíte s vervou s vašimi přáteli?
Hloubení otvorů – každý sloupek musí být zabetonován pod úrovní země do hloubky cca 80 cm, musíte tedy ve dvoumetrových odstupech vykopat zeminu poměrně hluboko, a u velkých parcel to může být značně vyčerpávající. Někde si nevystačíte s technikou a musíte hloubit otvory ručně – krumpáčem a rýčem, navíc můžete narazit na kameny nebo na skálu, ovšem sloupky musí být od sebe vzdálené s téměř milimetrovou přesností, takže otvor musí být přesně tam, kde jej vyměříte.
Hmotnost panelů – každý panel váží přes 70 kg a i pro dvě osoby je ruční pokládka mnohdy nad jejich síly, zvláště v situaci, kdy se panely zvedají do výšky přes dva metry nad povrchem země. Někdy je nutné využít mobilní jeřáb a to znamená další komplikace a náklady navíc.